The principal on which a simple interest of Rs. 55 will be obtained
The principal on which a simple interest of Rs. 55 will be obtained after 9 months at the rate of 3⅔% per annum is
- Rs. 1000
- Rs. 1500
- Rs. 2000
- Rs. 2500
Answer
Let the principal amount be Rs. P.
Rate of interest = 11/3 % and time = 9/12 years.
So, Simple interest = P × (11/300) × (9/12) = 55
P = (55 × 12 × 300) / (9 × 11) = Rs. 2000
The correct option is C.