The heat of atomization of methane and ethane are 360 kJ/mol and 620 kJ/mol, respectively
The heat of atomization of methane and ethane are 360 kJ/mol and 620 kJ/mol, respectively. The longest wavelength of light capable of breaking the C - C bond is (Avogadro number = 6.02×1023, h = 6.62×10-34 J s):
- 1.49×103 nm
- 2.48×103 nm
- 2.48×104 nm
- 1.49×104 nm
Solution
For methane, CH4 (g) → C(g) + 4H(g)
4 x EC–H = 360 kJ/mol
⇒ EC–H = 90 kJ/mol
For ethane, C2H6 (g) → 2C(g) + 6H(g)
EC–C + 6 x EC–H = 620 kJ/mol
EC–C + 6 x 90 = 620 kJ/mol
⇒ EC–C = 80 kJ/mol
NA × hc/λ = = 80 × 1000 J
λ = (6.02×1023 × 6.62×10-34 × 3×108)/80000
λ = 1.49 × 103 nm
The correct option is A.