1 mole of a gas with γ = 7/5 is mixed with 1 mole of a gas with γ = 5/3
1 mole of a gas with γ = 7/5 is mixed with 1 mole of a gas with γ = 5/3, then the value of γ for the resulting mixture is
- 2/5
- 24/16
- 12/7
- 7/5
Answer
Use the formula
(n1+n2)/(γ-1) = n1/(γ1-1) + n2/(γ2-1)
(1+1)/(γ-1) = 1/(7/5 - 1) + 1/(5/3 - 1)
2/(γ-1) = 5/2 + 3/2 = 4
(γ-1) = 1/2
γ = 3/2 or 24/16
The correct option is B.