A resistor 'R' and 2μF capacitor in series is connected through
A resistor 'R' and 2μF capacitor in series is connected through a switch to 20 V direct supply. Across the capacitor is a neon bulb that lights up at 120 V. Calculate the value of R to make the bulb light up 5s after the switch has been closed. (log102.5 = 0.4)
- 2.7 x 106 Ω
- 1.3 x 104 Ω
- 1.7 x 105 Ω
- 3.3 x 107 Ω
Answer
v = 200(1 - e-t/τ)
120 = 200(1 - e-t/τ)
e-t/τ = (200 - 120)/200 = 80/200
-t/τ = log(2.5) = 0.4
5 = 0.4 x R x 2 x 10-6
R = 5/(0.6 x 2 x 10-6)
R = 2.7 x 106
The correct option is A.