An electromagnetic wave of frequency v = 3.0 MHz passes
An electromagnetic wave of frequency v = 3.0 MHz passes from vacuum into a dielectric medium with permittivity ∈ = 4.0. Then
- wave length is double and frequency becomes half
- wave length is double and the frequency remains unchanged
- wave length is halved and frequency remains unchanged
- wave length and frequency both remain unchanged
Answer
C ∝ 1/√ε C → 1/2 ; as ε → 4
∴ C = nλ
λ becomes 1/2
n frequency remains unchanged
The correct option is C.