On moving a charge of 20 coulombs by 2 cm, 2 J of work is done
On moving a charge of 20 coulombs by 2 cm, 2 J of work is done, then the potential difference between the points is
- 8 V
- 0.5 V
- 0.1 V
- 2 V
Solution
Potential difference between two points is given by
Va - Vb = W/q0
Work, W = 2 J
Charge, q0 = 20 C
Potential difference = 2/20 = 0.1 V
The correct option is C.