Ultrasonic waves of frequency are passed through a medium
Ultrasonic waves of frequency 3 × 105 Hz are passed through a medium where speed of sound is 10 times that in air (Speed of sound in air is 300 m/s). The wavelength of this wave in that medium will be of the order of
- 0.1 cm
- 1 cm
- 10 cm
- 100 cm
Answer
Frequency = 3 × 105 Hz
Speed of sound in medium = 3000 m/s
Wavelength = Speed / Frequency = 0.01 m = 1 cm
The correct option is B.