A merchant earns a profit of 20% by selling a basket containing 80 apples
A merchant earns a profit of 20% by selling a basket containing 80 apples which cost Rs 240 but he gives one-fourth of it to his friend at cost price and sells the remaining apples. In order to earn the same profit, at what price must he sell each apple?
- Rs. 4.00
- Rs. 3.60
- Rs. 3.00
- Rs. 3.80
Answer
Cost price of each apple = 240/80 = 3
For 20% profit, selling price = 240 × (1 + 0.2) = 288
Now, he gives 20 apples to his friend at cost price, so he needs to sell the remaining apples at a price of 288 - 60 = 228 (since cost price of 20 apples = 3 × 20 = 60)
So, Selling price for remaining apples should be = 228/60 = Rs 3.80
The correct option is D.