100 g of water is heated from 30°C to 50°C
100 g of water is heated from 30°C to 50°C ignoring the slight expansion of the water, the change in its internal energy is (specific heat of water is 4184 J/Kg/K)
- 2.1 kJ
- 4.2 kJ
- 8.4 kJ
- 84 kJ
Answer
ΔQ = MSΔT = 100 x 10-3 x 4.184 x 20 = 8.4 X 103
ΔQ = 84 kJ, ΔW = 0
ΔQ = ΔV + ΔW
V = 8.4 kJ
The correct option is C.