Work done in increasing the size of a soap bubble
Work done in increasing the size of a soap bubble from a radius of 3 cm to 5 cm is nearly. (Surface tension of soap solution = 0.03 Nm-1)
- 0.2π mJ
- 0.4π mJ
- 2π mJ
- 4π mJ
Answer
W = TΔA
= 0.03 (2 x 4π x (52 - 32)10-4)
= 24π(16) x 10-6
= 0.384π x 10-3 Joules
≈ 0.4π mJ
The correct option is B.