An object weighs 10 N in air. When immersed fully in water, it weighs only 8 N
An object weighs 10 N in air. When immersed fully in water, it weighs only 8 N. The weight of the liquid displaced by the object will be
- 2 N
- 8 N
- 10 N
- 12 N
Answer
Given, Weight of an object in air =10 N
Weight of an object in water = 8 N
So, the weight of the liquid displaced by the object F = 10 - 8 = 2N
According to Archimedes’ Principle, buoyancy force = weight of the liquid displaced by the body.
The correct option is A.