Decomposition of H2O2 follows a first order reaction. In fifty minutes the concentration
Decomposition of H2O2 follows a first order reaction. In fifty minutes the concentration of H2O2 decreases from 0.5 to 0.125 M in one such decomposition. When the concentration of H2O2 reaches 0.05 M, the rate of formation of O2 will be:
- 6.93 × 10–4 mol min–1
- 2.66 L min–1 at STP
- 1.34 × 10–2 mol min–1
- 6.93 × 10–2 mol min–1
Solution
Decomposition reaction of H2O2 is:
\( \ce{H2O2 -> H2O + 1/2O2} \)
2t½ = 50 mins
t½ = 25 mins
For first order reaction,
t½ = 0.693/k
k = 0.693/25
\( \dfrac{d[H_2O_2]}{dt} = \dfrac{d[O_2]}{dt} \times 2 \)
\( \dfrac{d[O_2]}{dt} = \dfrac{1}{2} \times \dfrac{0.693}{25} \times 0.05 \)
= 6.93 × 10–4
The correct option is A.