The half-life of a radioisotope is four hours
The half-life of a radioisotope is four hours. If the initial mass of the isotope was 200 g, the mass remaining after 24 hours undecayed is
- 1.042 g
- 2.084 g
- 3.125 g
- 4.167 g
Answer
t1/2 = 4 hours
n = T/t1/2 = 24/4 = 6
N = No(1/2)n = 200(1/2)6 = 3.125 gm
The correct option is C.