For a first order reaction, the concentration of A changes
For a first order reaction, (A) → products, the concentration of A changes from 0.1 M to 0.025 M in 40 minutes. The rate of reaction when the concentration of A is 0.01 M is
- 3.47 x 10-5 M/min
- 1.73 x 10-4 M/min
- 1.73 x 10-5 M/min
- 3.47 x 10-4 M/min
Answer
k = 2.303/40*log(0.1/0.025)
k = 0.693/20
For a First order reaction,
rate = k[A]
rate = 0.693*10-2/20
The correct option is D.