A parallel plate capacitor is made of two circular plates separated by a distance of 5 mm
A parallel plate capacitor is made of two circular plates separated by a distance of 5 mm and with a dielectric of dielectric constant 2.2 between them. When the electric field in the dielectric is 3 × 104 V/m, the charge density of the positive plate will be close to
- 6 × 10–7 C/m2
- 6 × 104 C/m2
- 3 × 104 C/m2
- 3 × 10–7 C/m2
Answer
E = σ/Kεo
σ = EKεo
Given:
E = 3 × 104 V/m
K = 2.2
εo = 8.85 x 10-12
Put the values of all quantities to get
σ = 5.8 × 10-7 or 6 × 10-7 C/m2
The correct option is A.