Capacitance (in F) of a spherical conductor with radius 1 m is
Capacitance (in F) of a spherical conductor with radius 1 m is
- 10-3
- 1.1 X 10-10
- 9 X 10-9
- 10-6
Answer
Capacitance of a spherical conductor is given by
C = 4πεor
where r = radius of spherical conductor
C = 4πεo = 1/(9x109) = 1.1 x 10-10 F
The correct option is B.